Share

The winners of the 49th NAACP Image Awards in the non-televised categories were announced just last night!

Among the celebrities that took home awards, Idris Elba won for best actor in a television movie for Showtime’s “Guerrilla” as well as for best supporting actor in a motion picture for “Thor: Ragnarok.

Tiffany Haddish also took home the award for best supporting actress in the infamous film, “Girl’s Trip.”

47 total categories were announced last night, the remaining nine Image Award winners will be revealed during the live broadcast tonight on TV One at 9:00PM EST/6:00PM PT

Check out the list of winners announced last night!

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Ernie Hudson – “Grace and Frankie” (Netflix)
John David Washington – “Ballers” (HBO)
Omar Miller – “Ballers” (HBO)
Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)

WINNER: Jay Ellis – “Insecure” (HBO)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Leslie Jones – “Saturday Night Live” (NBC)
Tichina Arnold – “Survivor’s Remorse” (Starz)
Uzo Aduba – “Orange is the New Black” (Netflix)
Yvonne Orji – “Insecure” (HBO)
WINNER: Marsai Martin – “black-ish” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Bryshere Gray – “Empire” (FOX)
Dondre Whitfield – “Queen Sugar” (OWN)
Jussie Smollett – “Empire” (FOX)
Trai Byers – “Empire” (FOX)

WINNER: Joe Morton – “Scandal” (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Lynn Whitfield – “Greenleaf” (OWN)
Naturi Naughton – “Power” (Starz)
Samira Wiley – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Susan Kelechi Watson – “This Is Us” (NBC)
Tina Lifford – “Queen Sugar” (OWN)
WINNER: Naturi Naughton – “Power” (Starz)

Outstanding Television Movie, Limited – Series or Dramatic Special

“Flint” (Lifetime)
“Shots Fired” (FOX)
“The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)
“When Love Kills: The Falicia Blakely Story” (TV One)
WINNER: “The New Edition Story” (BET)

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Bryshere Grey – “The New Edition Story” (BET)
Laurence Fishburne – “Madiba” (BET)
Mack Wilds – “Shots Fired” (FOX)
Woody McClain – “The New Edition Story” (BET)
WINNER: Idris Elba – “Guerrilla” (Showtime)

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited-Series or Dramatic Special

Jill Scott – “Flint” (Lifetime)
Oprah Winfrey – “The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)
Regina King – “American Crime” (ABC)
Sanaa Lathan – “Shots Fired” (FOX)
WINNER: Queen Latifah – “Flint” (Lifetime)

Outstanding News/ Information – (Series or Special)

“News One Now” (TV One)
“Oprah’s Master Class” (OWN)
“The Story of Us with Morgan Freeman” (National Geographic)
“Through the Fire: The Legacy of Barack Obama” (BET)
WINNER: “Unsung” (TV One)

Outstanding Talk Series
“Jimmy Kimmel Live” (ABC)
“Super Soul Sunday” (OWN)
“The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
“The View” (ABC)
WINNER: The Real” (Syndicated)

Outstanding Reality Program/Reality Competition Series
“Iyanla: Fix My Life” (OWN)
“Martha & Snoop’s Potluck Dinner Party” (VH1)
“Shark Tank” (ABC)
“United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)

WINNER: “The Manns” (TV One)

Outstanding Variety or Game Show – (Series or Special)

“Black Girls Rock! 2017” (BET)
“Dave Chappelle: The Age of Spin & Deep in the Heart of Texas” (Netflix)
“Def Comedy Jam 25” (Netflix)
“Saturday Night Live” (NBC)
WINNER: “Lip Sync Battle” (Spike)

Outstanding Children’s Program

“Free Rein” (Netflix)
“Nella the Princess Knight” (Nickelodeon)
“Project Mc²” (Netflix)
“Raven’s Home” (Disney Channel)
WINNER: “Doc McStuffins” (Disney Junior)

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited Series)

Ethan Hutchison – “Queen Sugar” (OWN)
Lonnie Chavis – “This Is Us” (NBC)
Marsai Martin – “black-ish” (ABC)
Michael Rainey – “Power” (Starz)
WINNER: Caleb McLaughlin – “Stranger Things” (Netflix)

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

Fredricka Whitfield – “Fredricka Whitfield” (CNN)
Morgan Freeman – “The Story of Us with Morgan Freeman” (National Geographic)
Neil deGrasse Tyson – “StarTalk with Neil deGrasse Tyson” (National Geographic)
Trevor Noah – “The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
WINNER: Roland Martin – “News One Now” (TV One)

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

Alfonso Ribeiro – “America’s Funniest Home Video” (ABC)
Iyanla Vanzant – “Iyanla: Fix My Life” (OWN)
Michael Smith and Jemele Hill – “SC6 with Michael and Jemele” (ESPN)
Kamau Bell – “United Shades of America with W. Kamau Bell” (CNN)
WINNER:
LL Cool J – “Lip Sync Battle” (Spike)

Outstanding New Artist

Demetria McKinney – “Officially Yours” (eOne Music)
Kevin Ross – “The Awakening” (Motown/Capitol Records)
Khalid – “American Teen” (RCA Records/Right Hand Music Group)
Vic Mensa – “The Autobiography” (Roc Nation/Capitol Records)

WINNER: SZA – “Ctrl” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)

Outstanding Male Artist

Brian McKnight – “Genesis” (SoNo Recording Group)
Charlie Wilson – “In It to Win It” (RCA Records/P Music Group)
JAY-Z – “4:44” (Roc Nation)
Kendrick Lamar – “DAMN.” (TDE/Aftermath/Interscope)

WINNER: Bruno Mars – “Versace On the Floor” (Atlantic Records)

Outstanding Female Artist

Andra Day – “Stand Up For Something” (Warner Bros. Records)
Beyoncé – “Die With You” (Columbia Records/Parkwood Entertainment)
Ledisi – “Let Love Rule” (Verve Label Group)
SZA – “Ctrl” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)
WINNER: Mary J. Blige – “Strength of a Woman” (Capitol Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

Andra Day feat. Common – “Stand Up For Something” (Warner Bros. Records)
Charlie Wilson feat. T.I. – “I’m Blessed” (RCA Records/P Music Group)
Mary J. Blige feat. Kanye West – “Love Yourself” (Capitol Records)
SZA feat. Travis Scott – “Love Galore” (RCA Records/Top Dawg Entertainment)
WINNER: Kendrick Lamar feat. Rihanna – “LOYALTY.” (TDE/Aftermath/Interscope)

Outstanding Jazz Album

“Boundless” – Damien Escobar (Phoenix Lane Entertainment)
“Dreams and Daggers” – Cécile McLorin Salvant (Mack Avenue Records)
“Poetry In Motion” – Najee (Shanachie Entertainment)
“So It Is” – Preservation Hall Jazz Band (Legacy Recordings)

WINNER: “Petite Afrique” – Somi (Sony Music/OKeh)

Outstanding Gospel/Christian Album (Traditional or Contemporary)

“Close” – Marvin Sapp (Verity Records)
“Crossover Live From Music City” – Travis Greene (RCA Inspiration)
“Heart. Passion. Pursuit.” – Tasha Cobbs Leonard (Motown Gospel)
“Let Them Fall In Love” – CeCe Winans (Puresprings Gospel)
WINNER:
“Greenleaf Soundtrack Volume 2” – Greenleaf Soundtrack (RCA Inspiration)

Outstanding Music Video/Visual Album
“4:44” – JAY-Z (Roc Nation)
“Gods” – Maxwell (Columbia Records)
“High” – Ledisi (Verve Label Group)
“Strength of A Woman” – Mary J. Blige (Capitol Records)
WINNER: “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)

Outstanding Song – Traditional

“High” – Ledisi (Verve Label Group)
“Honest” – MAJOR. (BOE/Empire)
“Surefire (Piano Version)” – John Legend (Columbia Records)
“U + Me” – Mary J. Blige (Capitol Records)
WINNER: “That’s What I Like” – Bruno Mars (Atlantic Records)

Outstanding Song – Contemporary

“Gonna Be Alright” – Mali Music (RCA Records/ByStorm Entertainment)
“Insecure” – Jazmine Sullivan X Bryson Tiller (RCA Records)
“Love Galore” – SZA feat. Travis Scott (RCA Records/Top Dawg Entertainment)
“The Story of O.J.” – JAY-Z (Roc Nation)
WINNER: “HUMBLE.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)

Outstanding Album
“4:44” – JAY-Z (Roc Nation)
“Genesis” – Brian McKnight (SoNo Recording Group)
“In It To Win It” – Charlie Wilson (RCA Records/P Music Group)
“Strength of A Woman” – Mary J. Blige (Capitol Records)
WINNER: “DAMN.” – Kendrick Lamar (TDE/Aftermath/Interscope)

Outstanding Literary Work – Fiction

“Little Fires Everywhere” – Celeste Ng (Penguin Random House)
“No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (HarperCollins Publishers)
“Sing, Unburied, Sing” – Jesmyn Ward (Simon and Schuster)
“The Wide Circumference of Love” – Marita Golden (Skyhorse Publishing, Inc.)
WINNER: “The Annotated African American Folktales” – Henry Louis Gates Jr. (Author), Maria Tatar (Author) (Liveright Publishing Corporation)

Outstanding Literary Work – Non-Fiction

“Black Detroit – A People’s History of Self-Determination” – Herb Boyd (HarperCollins Publishers)
“Chokehold: Policing Black Men” – Paul Butler (The New Press)
“The President’s Kitchen Cabinet: The Story of the African Americans Who Have Fed Our First Families, from the Washingtons to the Obamas” – Adrian Miller (University of North Carolina Press)
“We Were Eight Years In Power: An American Tragedy” – Ta-Nehisi Coates (Random House)

WINNER: “Defining Moments in Black History: Reading Between the Lies” – Dick Gregory (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Debut Author
“A Beautiful Ghetto” – Devin Allen (Haymarket Books)
“Chasing Spaces: An Astronaut’s Story of Grit, Grace & Second Chances” – Leland Melvin (HarperCollins Publishers)
“Rabbit: The Autobiography of Ms. Pat” – Patricia Williams (Author) Jeannine Amber (With) (HarperCollins Publishers)
“We’re Going to Need More Wine” – Gabrielle Union (HarperCollins Publishers)
WINNER: “No One Is Coming to Save Us” – Stephanie Powell Watts (HarperCollins Publishers)

Outstanding Literary Work – Biography / Auto Biography

“Ali: A Life” – Jonathan Eig (Houghton Mifflin Harcourt)
“Chester B. Himes” – Lawrence P. Jackson (W. W. Norton & Company)
“Obama: The Call of History” – Peter Baker (New York Times/Callaway)
“We’re Going to Need More Wine” – Gabrielle Union (HarperCollins Publishers)
WINNER: “Becoming Ms. Burton – From Prison to Recovery to Leading the Fight for Incarcerated Women” – Susan Burton (Author), Cari Lynn (Author), Michelle Alexander (Foreword By) (The New Press)

Outstanding Literary Work – Instructional

“Ballerina Body: Dancing and Eating Your Way to a Leaner, Stronger, and More Graceful You” – Misty Copeland (Grand Central Publishing)
“Exponential Living – Stop Spending 100% of Your Time on 10% of Who You Are” – Sheri Riley (Author), Usher (Foreword By) (Penguin Random House)
“Kristen Kish Cooking” – Kristen Kish (Author), Meredith Erickson (With) (Clarkson Potter)
“Notoriously Dapper – How to Be A Modern Gentleman with Manners, Style and Body Confidence” – Kelvin Davis (Mango Media Inc.)
WINNER: “The Awakened Woman: Remembering & Reigniting Our Sacred Dreams” – Dr. Tererai Trent (Author), Oprah Winfrey (Foreword By) (Simon and Schuster)

Outstanding Literary Work – Poetry

“My Mother Was a Freedom Fighter” – Aja Monet (Haymarket Books)
“Silencer” – Marcus Wicker (Houghton Mifflin Harcourt)
“The Drowning Boy’s Guide to Water” – Cameron Barnett (Autumn House Press)
“Wild Beauty: New and Selected Poems” – Ntozake Shange (Simon and Schuster)
WINNER: “Incendiary Art: Poems” – Patricia Smith (TriQuarterly Books/Northwestern University Press)

Outstanding Literary Work – Children

“Becoming Kareem: Growing Up On and Off the Court” – Kareem Abdul-Jabbar (Author), Raymond Obstfeld (With) (Hachette Book Group)
“Before She Was Harriet” – Lesa Cline-Ransome (Author), James E. Ransome (Illustrator) (Holiday House)
“Take a Picture of Me, James VanDerZee!” – Andrea J. Loney (Author), Keith Mallett (Illustrator) (Lee & Low Books)
“The Youngest Marcher: The Story of Audrey Faye Hendricks, A Young Civil Rights Activist” – Cynthia Levinson (Author), Vanessa Brantley-Newton (Illustrator) (S&S Children’s Publishing)
WINNER: “Little Leaders: Bold Women in Black History” – Vashti Harrison (Hachette Book Group)

Outstanding Literary Work – Youth / Teens

“Allegedly” – Tiffany D. Jackson (HarperCollins Publishers)
“Long Way Down” – Jason Reynolds (S&S Children’s Publishing)
“Solo” – Kwame Alexander (Author), Mary Rand Hess (With) (Blink)
“The Hate U Give” – Angie Thomas (HarperCollins Publishers)
WINNER: “Clayton Byrd Goes Underground” – Rita Williams-Garcia (Author), Frank Morrison (Illustrator) (Amistad/HarperCollins Publishers)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

Laurence Fishburne – “Last Flag Flying” (Amazon Studios)
Lil Rel Howery – “Get Out” (Universal Pictures)
Nnamdi Asomugha – “Crown Heights” (Amazon Studios)
Sterling K. Brown – “Marshall” (Open Road Films)
WINNER: Idris Elba – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

Audra McDonald – “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studio Motion Pictures)
Keesha Sharp – “Marshall” (Open Road Films)
Regina Hall – “Girls Trip” (Universal Pictures)
Tessa Thompson – “THOR: Ragnarok” (Marvel Studios)
WINNER: Tiffany Haddish – “Girls Trip” (Universal Pictures)

Outstanding Independent Motion Picture

“Last Flag Flying” (Amazon Studios)
“Mudbound” (Netflix)
“Professor Marston and the Wonder Women” (Annapurna Pictures)
“Wind River” (Acacia Filmed Entertainment)

WINNER: “Detroit” (Annapurna Pictures)

 Outstanding Documentary (Film)

“I Called Him Morgan” (Submarine Deluxe/Filmrise)
“Tell Them We Are Rising: The Story of Black Colleges and Universities” (Firelight Films)
“The Rape of Recy Taylor” (Augusta Films)
“Whose Streets?” (Magnolia Pictures)
WINNER:
“STEP” (Fox Searchlight Pictures)

Outstanding Documentary (Television)

“Birth of a Movement” (PBS)
“Black Love” (OWN)
“The Defiant Ones” (HBO)
“What the Health” (AUM Films and Media + First Spark Media)
WINNER
: “The 44th President: In His Own Words” (History)

Outstanding Writing in a Comedy Series

Aziz Ansari – “Master of None” – Thanksgiving (Netflix)
Justin Simien – “Dear White People” – Chapter 1 (Netflix)
Issa Rae – “Insecure” – Hella Great (HBO)
Issa Rae – “Insecure” – Hella Perspective (HBO)
WINNER: Janine Barrois – “Claws” – Batsh*t (TNT)

Outstanding Writing in a Dramatic Series

Anthony Sparks – “Queen Sugar” – What Do I Care for Morning (OWN)
Ava DuVernay – “Queen Sugar” – Dream Variations (OWN)
Erica Anderson – “Greenleaf” – The Bear (OWN)
Vera Herbert – “This Is Us” – Still Here (NBC)
WINNER: Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (FOX)

Outstanding Writing in a Television Movie or Special
Alison McDonald – “An American Girl Story: Summer Camp, Friends for Life” (Amazon)
Cas Sigers-Beedles – “When Love Kills: The Falicia Blakely Story” (TV One)
May Chan – “An American Girl Story – Ivy & Julie 1976: A Happy Balance” (Amazon)
Peter Landesman, Alexander Woo, George C. Wolfe – “The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)

WINNER: Abdul Williams – “The New Edition Story” – Night Two (BET)

Outstanding Writing in a Motion Picture

Virgil Williams and Dee Rees – “Mudbound” (Netflix)
Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani – “The Big Sick” (Amazon Studios)
Kenya Barris, Tracy Oliver – “Girls Trip” (Universal Pictures)
Mark Boal – “Detroit” (Annapurna Pictures)
WINNER: Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)

Outstanding Directing in a Comedy Series

Barry Jenkins – “Dear White People” – Chapter 5 (Netflix)
Justin Simien – “Dear White People” – Chapter 1 (Netflix)
Spike Lee – “She’s Gotta Have It” – #NolasChoice (Netflix)
Ken Whittingham – “Unbreakable Kimmy Schmidt” – Kimmy Bites an Onion! (Netflix)
WINNER: Anton Cropper – “black-ish” – Juneteenth (ABC)

Outstanding Directing in a Dramatic Series

Ernest R. Dickerson – “The Deuce” – Show and Prove (HBO)
Gina Prince-Bythewood – “Shots Fired” – Hour One: Pilot (FOX)
Jeffrey Byrd – “Switched at Birth” – Occupy Truth (Freeform)
Jonathan Demme – “Shots Fired” Hour Six: The Fire This Time (FOX)
WINNER: Carl Franklin – “13 Reasons Why” – Tape 5, Side B (Netflix)

Outstanding Directing in a Television Movie or Special

Chris Robinson – “The New Edition Story” – Night 1 (BET)
Codie Elaine Oliver – “Black Love” (OWN)
Kevin Hooks – “Madiba ” – Night 2 (BET)
Mark Ford – “Biggie: The Life of Notorious B.I.G.” (A&E)
WINNER: Allen Hughes – “The Defiant Ones” (HBO)

Outstanding Directing in a Motion Picture

Dee Rees – “Mudbound” (Netflix)
Malcolm D. Lee – “Girls Trip” (Universal Pictures)
Reginald Hudlin – “Marshall” (Open Road Films)
Stella Meghie – “Everything, Everything” (Warner Bros. Pictures / Metro-Goldwyn-Mayer Pictures)
WINNER: Jordan Peele – “Get Out” (Universal Pictures)

Outstanding Character Voice-Over Performance

David Oyelowo – “The Lion Guard” (Disney Junior)
Kerry Washington – “Cars 3” (Disney/Pixar)
Loretta Devine – “Doc McStuffins” (Disney Channel)
Yvette Nicole Brown – “Elena of Avalor” (Disney Junior)
WINNER: Tiffany Haddish – “Legends of Chamberlain Heights” (Comedy Central)

Will you be tuning in? Let us know in the comments tonight!

Featured Image: Shutterstock